Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura - ojcowie niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. 0
Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura - ojcowie niebieskiej diody elektroluminescencyjnej.

Diody elektroluminescencyjne weszły do użytku na początku lat 60 ubiegłego wieku.

Początkowo emitowały promieniowanie podczerwone, następnie światło widzialne w kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym oraz barwy pośrednie. Diody podczerwone znalazły zastosowanie w "pilotach" do zdalnego sterowania urządzeniami elektronicznymi. Diody kolorowe wykorzystujemy we wszelkiego rodzaju wskaźnikach świetlnych i wyświetlaczach, obecnych w dzisiejszych urządzeniach i pojazdach, a także w sygnalizacji ulicznej.

Niebieska dioda świecąca o wysokiej jasności była długo oczekiwanym kamieniem milowym, ważnym dla rozwoju technologii LED. Dlaczego stworzenie diody niebieskiej było tak oczekiwane?

czytaj całość »
Dwukierunkowa dioda elektroluminescencyjna opracowana przez polskich naukowców. 0
Dwukierunkowa dioda elektroluminescencyjna opracowana przez polskich naukowców.

Dziś chcemy napisać o ważnej pracy polskich uczonych, która prawdopodobnie ułatwi skonstruowanie bardziej energooszczędnych diod. Nie mniej ważne jest również to, że wynalazek ten pozwoli lepiej zrozumieć działanie standardowych LEDów. O czym mowa?

Naukowcy z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN opracowali diody, które emitują światło niezależnie od kierunku przepływu prądu przez urządzenie - bezpośrednio z prądu przemiennego (AC), a nie tylko ze stałego (DC). Czemu takie diody są przełomowe?

czytaj całość »
LED czy dioda LED? O to jest pytanie... i jeszcze inne ciekawostki. 0
LED czy dioda LED? O to jest pytanie... i jeszcze inne ciekawostki.

Co to jest dioda LED i czy pisząc "dioda LED" jest to poprawne? Poprawne, niepoprawne jest to masło maślane, gdyż LED to skrót od Light-Emitting Diode co oznacza diodę elektroluminescencyjną, albo po prostu diodę świecącą. Pisząc więc "dioda LED" powtarzamy się bo ten zlepek słowny oznacza  "diodę diodę świecącą" ;-)

czytaj całość »
Dwu-narodowa zapora i hydroelektrownia Itaipu 0
Dwu-narodowa zapora i hydroelektrownia Itaipu

Tama Itaipu na rzece Parana w latach 1989 - 2007 była największą elektrownią na świecie. Jest niecodzienną budowlą, bo wzniesioną dzięki współpracy dwóch krajów - Brazylii i Paragwaju. Zapora została wybudowana na granicznym odcinku rzeki Parany między tymi krajami.

Jej nazwa w języku indian guaraní oznacza "śpiew kamieni".

czytaj całość »
Ciekawe eksperymenty nad elektrycznością Jean-Antoine Nolleta 0
Ciekawe eksperymenty nad elektrycznością Jean-Antoine Nolleta

Ciekawostek elektrycznych ciąg dalszy. Dzisiejsza ciekawostka nas naprawdę zaskoczyła i nie ukrywamy... nieźle ubawiła;-)

Chcieliśmy krótko wspomnieć o Jean-Antoine Nolletcie i jego eksperymentach nad elektrycznością. Nollet był XIII-wiecznym francuskim fizykiem eksperymentalnym oraz księdzem. W 1746 roku na dworze Ludwika XV duchowny wsławił się doświadczeniami elektrycznymi na dużą skalę.

czytaj całość »
Narodziny samochodów elektrycznych 0
Narodziny samochodów elektrycznych

Czy wiedzieliście, że pierwsze auta elektryczne pojawiły się już w XIX w. - sto lat przed samochodami z silnikiem spalinowym? Cofnij się z nami w czasie i poznaj historię samochodu elektrycznego.

czytaj całość »
Prąd z kosmosu? 0
Prąd z kosmosu?

Znamy promy kosmiczne, filmowe wojny kosmiczne, energię kosmiczną, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy jest szansa na to by w Twoim gniazdku w domu płyną prąd z kosmosu?

W odległej przyszłości są na to szanse, ponieważ naukowcy od lat 70-tych pracują nad niebywałym pomysłem umieszczenia farm słonecznych na orbicie Ziemi! Ale od początku.

czytaj całość »
Historia wynalazków: Jak Benjamin Franklin "okiełznał" pioruny. 0
Historia wynalazków: Jak Benjamin Franklin "okiełznał" pioruny.

Franklin poświęcił wiele lat badań nad atmosferyczną elektrycznością. 15 czerwca 1752 roku wykonał pierwszą próbę przechwycenia elektryczności z pioruna przy pomocy metalowego pręta (według niektórych badaczy był to latawiec z przyczepionym metalowym kluczem). W ten sposób pokazał, że można przyciągnąć pioruny do metalowych konstrukcji, chroniąc w ten sposób inne elementy przed uderzeniem. Działanie piorunochronu opiera się na jednej z najbardziej podstawowych właściwości naelektryzowanych ciał, które uziemione - umieszczone na ziemi lub w ziemi - stają się elektrycznie obojętne. Sam Franklin tłumaczył, że jego wynalazek nie tyle przyciąga pioruny, co daje możliwość ochrony przed nimi celowym uziemieniem, co daje możliwość ochrony ludzi, szczególnie w dużych skupiskach.  

czytaj całość »
Dlaczego ptaki mogą bezpiecznie siedzieć na liniach energetycznych? 0
Dlaczego ptaki mogą bezpiecznie siedzieć na liniach energetycznych?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego ptaki, które siedzą na liniach energetycznych nie są rażone prądem? Wszyscy wiemy, że dotknięcie linii energetycznych jest niebezpieczne (linie nie są niczym zabezpieczone jak ma to miejsce przy domowych kablach do urządzeń RTV czy przy oświetleniu), więc jak ptaki mogą tam siedzieć i wyglądać na całkowicie bezpieczne i zadowolone?

czytaj całość »
Historia wynalazków: kontrowersyjna żarówka Edisona? 0
Historia wynalazków: kontrowersyjna żarówka Edisona?

Thomas Alva Edison, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko amerykańskiego wynalazcy i przedsiębiorcy, niewątpliwie był geniuszem. Jego patenty i wynalazki zrewolucjonizowały ówczesny świat i dały podwaliny do dalszych wynalazków. Jednak jego osoba jest równie znakomita co kontrowersyjna.

czytaj całość »
Wysuwany kinkiet nad wystającą szafkę. Kinkiety do łazienki nad lustro z serii 25 loveModern - Lampy LED do zadań specjalnych! 0
Wysuwany kinkiet nad wystającą szafkę. Kinkiety do łazienki nad lustro z serii 25 loveModern - Lampy LED do zadań specjalnych!

Na pomoc przychodzi seria kinkietów loveModern. Ich niebywałą funkcją jest fakt, że przy przekręceniu pokrętła znajdującego się przy ramieniu lampy, kinkiet wysuwa się o 8 cm. Łączna odległość ramienia od ściany wynosi wtedy 30 cm! Zwykle jest to już wystarczająca odległość by zastosować lampy LED z serii 25 loveModern nad większością łazienkowych szafek.

 

czytaj całość »
Jaką lampę wybrać do sypialni? 0
Jaką wybrać lampę do sypialni?

Z gustami się nie dyskutuje, natomiast z funkcjonalnością już można. Bo czy lampa do czytania w sypialni, w której uwielbiamy czytać przed snem nie jest niejako koniecznością? Również względy bezpieczeństwa (np. nocne wyjście do toalety, do przebudzonego dziecka) przemawiają jak najbardziej za tym by zainwestować w nocne, dodatkowe światło.

czytaj całość »
Jaki wybrać kinkiet LED nad okrągłe lustro? 0

Okrągła rama i prosty kinkiet - w większości przypadków wygląda to niezwykle kanciasto. Lepiej sprawdzą się w tym przypadku lampy wygięte w łuk. Idealnie korespondują z owalnym kształtem lustra i obrazu. Dopełniają się wzajemnie, a jednocześnie uzupełniają wnętrze o ciekawy efekt wizualny.
Idealnie jeśli kinkiet LED możemy dostosować do ramy kolorystycznie. Seria kinkietów Not classic! to typowe kinkiety do okrągłych luster i lamp. Mamy tu możliwość wyboru koloru w trzech najbardziej spotykanych barwach: bieli czerni i chromie.

czytaj całość »
Kinkiety LED - porównanie trzech serii 0
Kinkiety LED - porównanie trzech serii
Bardzo często po zapoznaniu się z naszymi produktami zadajecie nam pytanie "zaraz, a czym różnią się kinkiety LED z serii standard, serii 1 i serii 10? Przecież wyglądają tak samo!"
Rzeczywiście, tylko drobne szczegóły stanowią o tym, który kinkiet jest z której serii. Tak naprawdę, gdyby pozmieniać wysięgnik i podstawę lampy z serii 1 i serii standard wyszedłby kinkiet z serii 10. Co jest takie same, a co jest różne?
 
czytaj całość »
Jak wybrać kinkiet nad lustro? 0

Kinkiet umiejscowiony nad lustrem pełni kilka funkcji – każda z nich ma tak samo duże znaczenie. Po pierwsze, stanowi istotną część oświetlenia łazienkowego. Dzięki niemu nastrój w pomieszczeniu staje się przyjemniejszy i bardziej kameralny niż wówczas, gdy znajduje się tam wyłącznie oświetlenie centralne. Inna kwestia to widoczność. W niewystarczająco rozjaśnionej przestrzeni możliwość dostrzeżenia ewentualnych niedoskonałości makijażu itd. jest mocno ograniczona. Lampy nad lustro LED umożliwiają komfortową ekspozycję pomieszczenia.

czytaj całość »
Jak wybrać kinkiet do łazienki? 0

Kinkiety łazienkowe – dlaczego są tak ważne?

Ich obecność sprawia, że pomieszczenie prezentuje się bardziej kameralnie. To ważne, szczególnie gdy zależy nam na zażywaniu odprężających kąpieli. Zbyt intensywne centralne światło nie pozwala się zrelaksować i wyciszyć, a wręcz działa na nas drażniąco. Obecność kinkietów, taśm LED itd. - to szansa na uczynienie łazienki bardziej gościnną i przyjazną, a także na upiększenie jej.

czytaj całość »
Lampy LED – wszystko co musisz wiedzieć 0

Oświetlenie LED w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością i wydaje się, że ten trend z czasem będzie się nasilał. Istnieją liczne powody tej eskalacji – należy upatrywać ich przede wszystkim we właściwościach rewolucyjnej diody. Oświetlenie LED, którego przykładem jest lampa LED nad lustro, cechuje się nadzwyczajną funkcjonalnością. 

Lampki nocne LED to sposób na uzyskanie łagodnego oświetlenia w sypialni. Ich obecność jest istotna nie tylko w pokoju dziecięcym. Światło płynące z takiego źródła umożliwia funkcjonowanie natychmiast po przebudzeniu – bez konieczności przyzwyczajania się do oślepiającego blasku. 

czytaj całość »
Wybierz odpowiednią lampę / kinkiet LED do swojego domu!
Promocje
Kinkiet LED czarny 60 cm Barwa neutralna Lampa nad okrągłe lustro lub obraz Lampa
Kinkiet LED czarny 60 cm Barwa neutralna Lampa nad okrągłe lustro lub obraz Lampa

169,00 zł

Cena regularna: 189,00 zł

Najniższa cena: 175,00 zł
szt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl