
Dwunarodowa zapora i hydroelektrownia Itaipu
Tama Itaipu na rzece Parana w latach 1989 - 2007 była największą elektrownią na świecie. Jest niecodzienną budowlą, bo wzniesioną dzięki współpracy dwóch krajów - Brazylii i Paragwaju. Zapora została wybudowana na granicznym odcinku rzeki Parany między tymi krajami.
Jej nazwa w języku indian guaraní oznacza "śpiew kamieni".
Ta potężna budowla pochłonęła ogromne ilości betonu i stali, które wystarczyłyby na wybudowanie 210 stadionów Maracana oraz 380 wież Eiffla.
Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 20 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z najdroższych na świecie.
Betonowa zapora ma długość 4,8 mili (prawie 8 km) i wysokość 225 metrów, co odpowiada 75 kondygnacjom. Rzeka ma w tym miejscu 400 m szerokości i 60 m głębokości.
Zainstalowana moc wynosi około 14 GW (20 turbin po 700 MW). Liczba ta nie uwzględnia mocy wielkiej elektrowni Itaipu, wynoszącej 12600 MW. Itaipu Binacional jest światowym liderem w wytwarzaniu czystej i odnawialnej energii, wytwarzając od 1984 roku 2,9 miliarda MWh. W ciągu ostatnich 12 miesięcy odpowiadał za 8,6% dostaw energii elektrycznej Brazylii i 86,3% Paragwaju.
Co ciekawe Kraje te różnią się stosowaną częstotliwością prądu zmiennego, dlatego dziesięć generatorów pracuje z częstotliwością 50 Hz wytwarzając prąd dla Paragwaju, zaś druga dziesiątka - prąd 60 Hz dla Brazylii.
Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Cywilnych uznało zaporę Itaipu jako jeden z "Siedmiu Cudów Współczesnego Świata". Należy jednak pamiętać, że w miejscu gdzie dziś rozciąga się tafla zbiornika retencyjnego powstałego w efekcie budowy tamy i hydroelektrowni Itaipu, jeszcze na początku lat 80. XX wieku można było usłyszeć i zobaczyć piękny wodospad Guairá. Położony na granicy między Paragwajem i Brazylią wodospad należał do najpotężniejszych tego typu formacji geologicznych na świecie, słynął nie tylko ze swej potęgi, ale również ze zjawiskowego piękna, które każdego roku przyciągało tłumy turystów.
Turystów nadal nie brakuje, gdyż tama i jezioro przyciągają 700 tysięcy osób rocznie.
Źródła:
Tama Itaipu, czy naprawdę taka duża?, operatujemy-pl, dostęp: 12-12-2023
Hidroeletrica binacional do Itaipu: a febre do watt, got2globe-com, dostęp: 12-12-2023
Zapora Itaipu - tama na rzece Parana - druga co do wielkości elektrownia wodna świata; budowle-pl, dostęp: 12-12-2023
Image by itaipu-energy