O pierwszej diodzie świecącej oraz Nicku Holonyaku Jr. słów kilka.
Obecnie diody są dostępne w przeróżnych kolorach: żółtym, pomarańczowym, zielonym, turkusowym, niebiesko-fioletowym, a nawet białym. Ale pierwsza dioda jaką wynaleziono, była koloru... czerwonego.
Diody świecą w zegarkach i światłach drogowych. Mrugają do nas z desek rozdzielczych w naszych samochodach. Błyszczą na podeszwach dziecięcych butów do biegania. Świecą w ekspresach do kawy w naszych kuchniach. "Mówią" nam, że nasze modemy właśnie łączą się z naszymi sieciami oraz zapewniają nas, że nasze telefony komórkowe są włączone. Są w wyświetlaczach naszych laptopów i telewizorów.
Te maleńkie półprzewodniki, znane jako diody elektroluminescencyjne (LED), mogą teraz tworzyć każdy kolor tęczy i nie tylko. Jednak wszystkie diody wywodzą się z pierwszej świecącej diody i była ona czerwona. Jej "ojcem" jest Nick Holonyak Jr. Mimo, że już w latach 20. XX wieku radziecki technik radiowy Oleg Łosiew w trakcie badań półprzewodników zauważył, że diody ostrzowe ze złączem wykonanym z węgliku krzemu emitują światło, a w latach 1927–1930 opublikował łącznie 16 artykułów opisujących działanie diod elektroluminescencyjnych, to właśnie Holonyak jest uważany za wynalazcę diody emitującej światło.
Holonyak rodził się 3 listopada 1928 roku w Illinois, zmarł niedawno, bo 18 września 2022 w Urbana. Był amerykańskim inżynierem, synem rusińskich imigrantów. Jego rodzice byli pracownikami fizycznymi, a Nick był pierwszym członkiem rodziny, który uzyskał formalne wykształcenie.
W 1962 roku, gdy w londyńskim Marquee Club odbył się pierwszy publiczny występ grupy The Rolling Stones, a w Warszawie otwarto pierwszy w Polsce wielko powierzchniowy sklep samoobsługowy "Supersam", 9 października Nick Holonyak Jr, inżynier-konsultant w General Electric, jako pierwszy zademonstrował diodę świecącą (LED).
Na uwagę zasługuje również fakt, że w 1961 roku, Robert Biard i Gary Pittman wynaleźli i opatentowali LED na podczerwień dla firmy Texas Instruments. To była pierwsza LED; jednakże, ponieważ była to podczerwień, wykraczała poza widmo światła widzialnego, nie była użyteczna. Ludzie nie widzą podczerwieni. Jak na ironię, Baird i Pittman wynaleźli diodę elektroluminescencyjną przypadkowo, podczas, gdy w rzeczywistości próbowali wynaleźć diodę laserową. Zresztą podobnie jak Holonyak ;-)
Źródła:
Mary Bellis, LED: Light Emitting Diode, thoughtco-com, dostęp: 10.01.2024 r.
Tekla S. Perry, RED HOT, spectrum-ieee-org, dostęp: 10.01.2024 r.
LED Light Bulbs: An Accidental Discovery?, thoughtco-com, dostęp: 10.01.2024 r.
Wikipedia