Ciekawe eksperymenty nad elektrycznością Jean-Antoine Nolleta
Dziś chcieliśbyśmy krótko wspomnieć o Jean-Antoine Nolletcie i jego eksperymentach nad elektrycznością.
Nollet był XIII-wiecznym francuskim fizykiem eksperymentalnym oraz księdzem. W 1746 roku na dworze Ludwika XV duchowny wsławił się doświadczeniami elektrycznymi na dużą skalę.
Przy jednym z eksperymentów ksiądz Nollet ustawił w podkowę (otwarty obwód) 180 gwardzistów trzymających się za ręce. Na polecenie Nolleta pierwszy gwardzista wziął w rękę naładowaną butlę lejdejską, a ostatni w szeregu zamknął obwód dotykając metalowego pręta wystającego z butli. W momencie, gdy pierwszy gwardzista dotknął butli ze zgromadzonym ładunkiem, wszyscy gwardziści odczuli szok elektryczny, równocześnie wrzasnęli i podskoczyli, co ubawiło króla i cały dwór.
Nollet powtórzył swój eksperyment na jeszcze większą skalę! Użył do niego aż 700 mnichów z klasztoru kartuzów, ustawionych w łańcuch o długości 3 kilometrów. W tym przypadku ludzie łączyli się ze sobą za pomocą trzymanych w dłoniach drutów, dzięki czemu wykazano, że prąd elektryczny może przepływać na duże odległości przez różne przewodzące ośrodki, a nie tylko przez ludzkie ciała.
Takie były początki "zabaw" nad elektrycznością. Zastanawiamy się kto w dzisiejszych czasach by się zgodził na tego typu eksperymenty? ;-)
Źródła:
- Tadeusiewicz, Jak bawiono się w XVIII wieku elektrycznością, agh-edu-pl, dostęp: 27-11-2023
- Z.G-M, Pokaz królewski, ruj-uj-edu-pl, dostęp: 21-11-2023
Obrazek:
- Designed by macrovector