Wymiana tradycyjnych żarówek - era LED

Decyzją Komisji Europejskiej, w celu zmniejszenia emisji CO2, Unia Europejska wprowadziła Dyrektywę EUP (Energy Using Products). Zgodnie z ta dyrektywą UE podejmuje się stopniowego wycofywania tradycyjnych żarówek z rynku, które marnotrawią energię. Jako pierwsze wycofywane zostały tradycyjne żarówki o mocy większej i równej 80W (950 lm), żarówki matowe (nieprzezroczyste) oraz te które nie mają klasy energetycznej A.

Harmonogram wycofywania niewydajnych żarówek;

Od 1 września 2009 roku – zakaz sprzedaży i importu tradycyjnych żarówek o mocy większej niż 80W (950 lm) oraz żarówek matowych.

Od 1 września 2010 roku – zakaz sprzedaży i importu tradycyjnych żarówek o mocy większej niż 65W (725 lm).

Od 1 września 2011 roku – zakaz sprzedaży i importu tradycyjnych żarówek o mocy większej niż 45W (450 lm).

Od 1 września 2012 roku – zakaz sprzedaży i importu tradycyjnych żarówek o mocy większej niż 7 W (60 lm).

Po 2016 roku – z rynku będę musiały zostać wycofane również żarówki halogenowe. Nie będzie to dotyczyło halogenów wypełnionych gazem (ksenonem).

Dzięki tym działaniom przewiduje się, że do 2020 roku zaoszczędzona energia odpowiadać będzie rocznemu zużyciu energetycznemu 11 mln gospodarstw domowych, a rachunki zmniejszą się o średnio o 25 euro rocznie.

Jakie źródła światła wybrać?

Wbrew wyobrażeniom, po wycofaniu tradycyjnych żarówek, konsument będzie miał większy wybór produktów oświetleniowych:

- ulepszone żarówki halogenowe (dostępne w okresie przejściowym) – mają taki sam wygląd i kształt jak tradycyjne żarówki oraz rozpalają się od razu po zapaleniu.
- świetlówki kompaktowe – zużywają do 4 – 5 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka, a okres ich żywotności jest do 10 razy dłuższy.
- oświetlenie LED – stanowią jeszcze więcej korzyści. Są tak samo skuteczne jak świetlówki kompaktowe, jednak nie zawierają rtęci co sprawia, że LED są najbardziej ekologiczne ze wszystkich rodzajów oświetlenia. Dzięki nim możesz zaoszczędzić do 90% energii. Dodatkowo ich żywotność wynosi do 50 000 godzin.

Polecane lampy do Twojego domu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl