LED - najczęściej zadawane pytania 0
LED - najczęściej zadawane pytania

LED - najczęściej zadawane pytania

LED

Dioda elektroluminescencyjna (LED) jest elektronicznym źródłem światła. LED została wynaleziona w pierwszej połowie XX wieku, a w 1962 roku została przedstawiona jako praktyczny, elektroniczny składnik.
Za użytkowaniem LED zamiast tradycyjnych żarówek przemawia wiele argumentów, wliczając w to: niższe zużycie energii, dłuższy czas świecenia, poprawiona solidność, mniejsze wymiary oraz szybsza reakcja. Niestety, oświetlenie, w którym zastosowane są LEDy są droższe od tradycyjnych źródeł światła. Jest to jednym z głównych powodów rezygnacji z kupna LEDów. Jednak, biorąc pod uwagę żywotność diod oraz mały pobór energii, łatwo można wyliczyć, że inwestycja zwróci się po upływie krótkiego czasu.
Zastosowanie LED jest wielorakie. Są używane jako energooszczędne zamienniki tradycyjnych żarówek, oświetlenie samochodowe, jako małe wskaźniki umieszczane w pilotach, przyciskach do wind itp. LED to nie tylko oświetlenie, są stosowane w przemyśle elektronicznym np. do produkcji telewizorów, laptopów, ekranów do komputerów czy telefonów. Dodatkowo niewielki rozmiar LED umożliwił zastosowanie w tablicach świetlnych wykorzystywanych w reklamie, jak również w komunikacji i sygnalizacji świetlnej.

 

Pamiętamy jak sami zaczęliśmy zapoznawać się z technologią LED. Było to dla nas coś zupełnie nowego, dlatego poszukiwaliśmy jak największej liczby informacji. Aby pomóc Ci przybliżyć wiedzę o tej technologii zebraliśmy w jednym miejscu najczęściej zadawane pytania dotyczące LED i umieściliśmy je w tym miejscu byś nie musiał odwiedzać kilkunastu stron i tracić niepotrzebnie swojego czasu. Strona jest na bieżąco aktualizowana, więc jeśli tylko masz pytanie napisz do nas to postaramy się wszystko zrozumiale wytłumaczyć. Dodatkowo zamieścimy Twoje pytanie na stronie, by ktoś inny mógł skorzystać z tej wiedzy.

 

 

1. Co to jest LED?

LED (light emitting diodes) czyli diody świecące. Użycie wyrażenia „dioda LED” nie jest poprawne, gdyż oznacza „diodę diodę świecącą”.
Z LED możemy się spotkać każdego dnia poczynając od telewizorów, telefonów, komputerów kończąc na oświetleniu wykorzystywanym w domu czy w pracy.
Są niezwykle energooszczędne i długotrwałe, gdyż ich żywotność dochodzi nawet do 50.000 godzin. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, których trwałość wynosi około 1000 godzin, żywotność diod jest zdecydowanie większa. Należy podkreślić, że po wyświeceniu tych godzin LED nie przestanie świeci, tak jak zachowałaby się tradycyjna żarówka, lecz będzie świecić z mniejszą jasnością.
Oświetlenie LED to stosunkowo nowa technologia, która pozwala zaoszczędzić nawet do 90% kosztów oświetlenia.

2. Czy oświetlenie LED można używać jako zamienniki tradycyjnych żarówek?

Tak. Lampy LED dysponują wszystkimi tradycyjnymi rozmiarami trzonków (MR11, MR16, GU10, E14, E27 etc). Dodatkowo oświetlenie LED jest w różnych typach, rozmiarach i kształtach, aby spełniać Twoje zapotrzebowanie.

3. Czy LED emitują ciepło?

LED emitują minimalną emisję ciepła. Jednak należy podkreślić, że ciepło jest emitowane w przeciwnym kierunku do kierunku świecenia.

4. Czy oświetlenie LED jest energooszczędne i ekologiczne?

Tak. LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła ponieważ praktycznie cała energia jest zamieniana na światło. Porównując z tradycyjnymi żarówkami, które przetwarzają na światło jedynie od 5 do 10 procent i wydalają resztę energii jako ciepło, LED są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne. Dodatkowo oświetlenie LED jest dwa razy bardziej energooszczędne od żarówek energooszczędnych.
Również emisja dwutlenku węgla (CO2) jest ograniczona co czyni je jeszcze bardziej ekologicznymi. LED nie zawierają rtęci oraz innych substancji niebezpiecznych dzięki temu ich utylizacja nie jest niebezpieczna dla środowiska.

5. Czy LED emitują promieniowanie UV?

Nie. LED nie emitują promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego. Z tego względu można je stosować tam gdzie oświetlany obiekt jest wrażliwy na te promieniowania (np. eksponaty w muzeach, galeriach).

6. Co to jest temperatura barwowa?

Jest to barwa światła. Na przykładzie bieli jest to rodzaj bieli wysyłany ze źródła światła. Ze względu na temperaturę barwową możemy przykładowo wyróżnić biel ciepłą, naturalną i zimną.

Temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła
Temperatura barwowa 3300 – 4500 K – barwa neutralna
Temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa chłodna

Każda z nich ma inne zastosowanie. Podstawowa zasada to taka, iż ciepła biel służy spokojowi i odpoczynkowi, natomiast zimna biel pobudza do pracy, aktywności. Czyli w salonie, gdzie zwykle oddajemy się przyjemnym, relaksującym czynnościom najlepiej zastosować oświetlenie emitujące cieplejszą biel, natomiast w miejscu pracy/nauki, warto umieścić zimniejszą biel, która pobudzi do działania. Również w miejscach takich jak łazienka, gdzie lampa wisi tuż nad lustrem, lepiej sprawdzi się kinkiet z barwą światłą zimną. Golenie się czy malowanie to czynności wymagające dokładnego widzenia szczegółów. Barwa światła biała zimna lepiej je uwidoczni.

Temperatura barwowa (Tb) wyrażana jest w kelwinach (K). Przykładowe temperatury barwowe:

1800 K – barwa w oświetleniu świeczki
2000 K – barwa światła świeczki naftowej
2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
2900-3200 K – żarówki halogenowe
3000 K – barwa ciepłobiała (wschód i zachód Słońca)
3000-4000 K – neutralna barwa biała
3200 K – barwa światła lamp studyjnych
5000 K – barwa chłodno-biała
5000-5500 K – barwa dzienna
6000 K – niebo z białymi chmurami
20000 K – barwa czystego granatowego nieba
10000-20000 K – barwa czystego, niebieskiego nieba
28000-30000 K - błyskawica


7. Co to jest CRI?

Jest to współczynnik oddawania barw. Przyjmuje skalę od 0 do 100, gdzie dla światła słonecznego wynosi 100. Ogólna zasada jest taka, że im wyższy jest numer CRI, tym bardziej naturalnie wygląda barwa światła.

8. Jak poprawnie czytać oznaczenia CRI? Co oznacza np. numer 927?

Odp.: Pierwsza liczba (9) odnosi się do wierności oddawania barw, tutaj Ra>90, dwie ostatnie (27) oznaczają temperaturę barwową, tutaj 2700 K, czyli barwa ciepła.

9. Co to są lumeny?

Lumeny są jednostką strumienia świetlnego, czyli intensywności światła. Jeśli zależy nam na wysokiej jasności światła, to musimy wybrać wysoką wartość lumenów np. 600 Lm. I odwrotnie, gdy chcemy uzyskać efekt lekko oświetlonego wnętrza to powinniśmy wybrać niską wartość lumenów np. 100-300Lm.

10. O co chodzi ze skutecznością świetlną?

Skuteczność świetlna jest to wydajność żarówki do przetworzonej elektryczności na światło. Jednostką skuteczności świetlnej jest Lm/W. Czyli aby sprawdzić skuteczność LEDa, czy tradycyjnej żarówki należy podzielić wartość Lumen przez wartość Watt. Bardziej efektywne LEDy czy żarówki dostarczają więcej światła zużywając mniej energii.


11. Co oznacza IP w specyfikacji np. taśm LED ; kinkietów LED ?

IP (z ang. "International Protection Rating") jest to stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed penetracją czynników zewnętrznych. Taśma LED jest pokryta silikonem, a wskaźnik IP określa na ile warstwa silikonu chroni diody przed czynnikami zewnętrznymi. IP składa się z liter "IP" oraz dwóch liczb. Pierwsza z nich oznacza odporność na penetrację ciał stałych, a drugi na penetrację wody.

Pierwszy znak: zabezpieczenie przed ciałami stałymi (zgodnie z PN-EN 60529:2003):

0 - brak ochrony
1 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 50 mm (przypadkowy dotyk dłonią)
2 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem)
3 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 2,5 mm (przypadkowy dotyk drutem lub wkrętakiem)
4 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1 mm (cienkie narzędzie, cienki przewód)
5 - ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach nie zakłócających pracy urządzenia
6 - całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu

Drugi znak: zabezpieczenie przed wnikaniem wody (zgodnie z PN-EN 60529:2003):
0 brak ochrony
1 - ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
2 - ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego
3 - ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu
4 - ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)
5 - ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku
6 - ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku
7 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod wodą a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min
8 - ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)
9 - ochrona przed laniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050

Komentarze do wpisu (0)

Wybierz odpowiednią lampę / kinkiet LED do swojego domu!
Kinkiet czarno złoty metalowy szklany trzy klosze E27 46 cm
Kinkiet czarno złoty metalowy szklany trzy klosze E27 46 cm

149,00 zł

Cena regularna: 249,00 zł

Najniższa cena: 195,00 zł
szt.
Promocje
Kinkiet LED czarny Lampa 24 cm Barwa neutralna 4000 K
Kinkiet LED czarny Lampa 24 cm Barwa neutralna 4000 K

74,00 zł

Cena regularna: 85,00 zł

Najniższa cena: 85,00 zł
szt.
Kinkiet LED 62 cm Barwa zimna bąbelki nad lustro Lampa łazienkowa
Kinkiet LED 62 cm Barwa zimna bąbelki nad lustro Lampa łazienkowa

199,00 zł

Cena regularna: 255,00 zł

Najniższa cena: 225,00 zł
szt.
Kinkiet LED 100 cm Barwa neutralna 4000 K bąbelki nad lustro Lampa łazienkowa
Kinkiet LED 100 cm Barwa neutralna 4000 K bąbelki nad lustro Lampa łazienkowa

299,00 zł

Cena regularna: 375,00 zł

Najniższa cena: 375,00 zł
szt.
Kinkiet LED 32 cm Barwa neutralna 4000 K Lampa nad lustro kryształki
Kinkiet LED 32 cm Barwa neutralna 4000 K Lampa nad lustro kryształki

125,00 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
szt.
Kinkiet LED 32 cm Barwa zimna Lampa nad lustro kryształki
Kinkiet LED 32 cm Barwa zimna Lampa nad lustro kryształki

125,00 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
szt.
Kinkiet LED 75 cm Barwa zimna Lampa nad lustro kryształki
Kinkiet LED 75 cm Barwa zimna Lampa nad lustro kryształki

199,00 zł

Cena regularna: 279,00 zł

Najniższa cena: 279,00 zł
szt.
Kinkiet LED 75 cm Barwa neutralna 4000 K Lampa nad lustro kryształki
Kinkiet LED 75 cm Barwa neutralna 4000 K Lampa nad lustro kryształki

239,00 zł

Cena regularna: 279,00 zł

Najniższa cena: 279,00 zł
szt.
Kinkiet LED 62 cm Barwa neutralna 4000 K bąbelki nad lustro Lampa łazienkowa
Kinkiet LED 62 cm Barwa neutralna 4000 K bąbelki nad lustro Lampa łazienkowa

199,00 zł

Cena regularna: 255,00 zł

Najniższa cena: 225,00 zł
szt.
Kinkiet LED złoty 45 cm Barwa neutralna nad obraz lub lustro
Kinkiet LED złoty 45 cm Barwa neutralna nad obraz lub lustro

198,00 zł

Cena regularna: 228,00 zł

Najniższa cena: 228,00 zł
szt.
Kinkiet LED czarny 72 cm wysuwany 4000 K Barwa neutralna nad obraz lub lustro
Kinkiet LED czarny 72 cm wysuwany 4000 K Barwa neutralna nad obraz lub lustro

199,00 zł

Cena regularna: 245,00 zł

Najniższa cena: 245,00 zł
szt.
Kinkiet LED 69 cm Barwa neutralna 4000 K Lampa nad lustro kryształki
Kinkiet LED 69 cm Barwa neutralna 4000 K Lampa nad lustro kryształki

225,00 zł

Cena regularna: 255,00 zł

Najniższa cena: 255,00 zł
szt.
Kinkiet LED czarny 46 cm Barwa naturalna przy lustrze naścienny  do korytarza LDK46NW-33-B
Kinkiet LED czarny 46 cm Barwa naturalna przy lustrze naścienny do korytarza LDK46NW-33-B

99,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
szt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl